Klassisk Svensk Massage

Behandlingsformen kan spåras flera tusen år tillbaka, till forntida Egypten och antikens Grekland. Per Henric Ling, sjukgymnastikens fader, skapade den svenska massagen under början av 1800-talet, som idag är känd över hela världen. Den svenska massagen är numera ett kvalitetsbegrepp som står för särskilda behandlingsformer av muskulaturen och töjning, som utformats i nära samarbete med läkare, fysiologer och sjukgymnaster.


Vad händer vid massage?

Massage frisätter ”lugn och ro-hormonet” oxytocin och smärtstillande hormonet endorfin i vår kropp, vilka gör att vi blir lugnare och mer avslappnade samt att smärttröskeln höjs. Massage har både rehabiliterande och förebyggande effekt både för kropp och för själ. Den senaste forskningen inom massage och beröring bekräftar att massage är precis vad den stressade människan behöver. De positiva effekterna av massage är många och påverkar både det fysiska och psykiska. Här följer några exempel:

  • Mjukar upp och gör spända och ömma muskler elastiska
  • Mjukar upp bindväv och motverkar ärrbildningar i musklerna efter skador
  • Ökar blodflödet och syre- och näringstillförseln i musklerna
  • Lossar kramper och låsningar
  • Ökar lymfcirkulationen
  • Stärker immunförsvaret genom att antalet vita blodkroppar ökar
  • Hjälper till att forsla bort slaggprodukter, främst mjölksyra från musklerna
  • Dränerar svullnader
  • När bröst- och ryggmuskler slappnar av förbättras och fördjupas andningen
  • Sänker blodtrycket
  • Ökar prestations- och återhämtningsförmågan
  • Har en lugnande och avslappnande effekt på nervsystemet
  • Genom beröring påverkas vissa av kroppens hormoner positivt t.ex. stresshormoner, matsmältningsapparaten och sömnhormoner.
  • Ger en ökad kroppskännedom

Massage går väldigt bra att kombinera med Ansikts eller Fotzonterapi. 

Vanlig massagebehandling 30 eller 45 min, kombinera med andra behandlingsformer till 60 eller 90 min.


Pris

30 min. 375:- 45 min. 550:- / 60 min. 700

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s